Konsertit » Taras Baginets (Venäjä)

Päivä
31.07.12
Viikonpäivä
tiistai
Aika
20:00

Taras Baginets (Ekaterinburg, Venäjä) opiskeli Kharkivin taiteiden instituutissa pianon ja urkujen soittoa professori Serhiy Yushkevichin johdolla. On täydentänyt opintojaan useilla Länsi-Euroopassa pidetyillä mestarikursseilla mm professori Heinrich Waltherin (Saksa), professori Mchael Raduleskun (Itävalta), professori Hans Fagiuksen (Ruotsi), professori Zsigmund Zsatmaryn (Saksa), professori Ludger Lohmannin (Saksa) johdolla.

Vuonna 2002 hän voitti Venäjän Volgogradissa pidetyn ensimmäisen kansainvälisen Oleg Yantchenko-urkukilpailun ja sai erityispalkinnon Pietarin Shostakovich Filharmonia-seuralta.

  • 2005: ensimmäinen palkinto Pietarin kansainvälisessä urkukilpailussa Venäjällä.
  • 2007: ensimmäinen palkinto Venäjän avoimessa urkukilpailussa Kazanissa.
  • 2005: toinen palkinto kansainvälisessä Mikael Tariverdiev-urkukilapilussa (Moskova-Hampuri-Kaliningrad)
  • 2008: toinen palkinto kansainvälisessä Alexander Gedicke-urkukilpailussa Moskovassa.
  • 2003: kolmas palkinto kansainvälisessä urkukilpailussa Hessenissä Saksassa

Taras Baginets toimi Kharkivin Filharmonisen seuran urkukonserttisalin solistina Khrakivissa Ukrainassa 1996-2002 sekä vuodesta 2002 lähtien Baginets on Sverdlovskin valtion filhamonisen seuran solisti (Ekaterinburg, Venäjä). Hän julkaisi ensimmäisen Ukrainan urkujen CD-levynsä vuonna 2000 Ukrainassa (RIEGER-KLOSS – urku, Kharkiv, J.S. Bachin urkuteokset). Vuonna 2005 hän julkaisi SAUER-urkuilla tehdyn CD_levyn Sverdlovskin valtion filharmonikkojen kanssa (Bach, Bruhns, Bohm, Buxtehude), 2012 julkaisi J.S.Bach-CD:n (Choral fanatasien, Leipzig).

Baginets on tehnyt konserttikiertueita  Ukrainassa, Venäjällä sekä myös Saksassa, Ruotsissa, Tansakassa, Tsekissä, Itävallassa. Moldovassa, Liettuassa, Latviassa ja Ranskassa.

Vuodesta 2011 lähtien on toiminut Bach-juhlien taiteellilsena johtajan Ekaterinburgissa Venäjällä.