Concerts » Taras Baginets (Russia)

Date
31.07.12
Day
Tuesday
Time
20:00

Taras Baginets studied at the Kharkiv Institute of Arts with prof. Serhiy Yushkevich in piano and organ. In addition he has supplemented his studies in several master-classes in West Europe including prof. Heinrich Walther (Germany), prof. Michael Radulesku (Austria), prof. Hans Fagius (Sweden), prof. Zsigmund Zsatmary (Germany), prof. Ludger Lohmann (Germany).

In 2002 was a winner at the First International Oleg Yantchenko Organ Competition in Volgograd (Russia) and got the Special Prize from St.Petersburg Shostakovich Philharmonic Society.

He has won following prizes:

  • In 2005 — 1st Prize in Internatonal Organ Competition in St.Petersburg (Russia)
  • In 2007 — 1st Prize in Russian Open Organ Competition in Kazan’ (Russia)
  • In 2005 — 2nd Prize in International Mikael Tariverdiev Organ Competition (Moscow-Hamburg-Kaliningrad)
  • In 2008 – 2nd Prize of International Alexander Gedicke Organ Competition (Moscow)
  • In 2003 — 3rd Prize in International Organ Competition im Hessen (Germany)

He was organist of the Kharkiv Organ Concert Hall of the Kharkiv Philharmonic Society (Kharkiv, Ukraine) in 1996-2002. From 2002 he is organist of the Sverdlovsk State Philharmonic Society (Ekaterinsburg, Russia).

In 2000 Baginets released the first CD-recording in Ukraine of the Ukrainian organ (“RIEGER-KLOSS” organ, Kharkiv, organ works by J.S.Bach). In 2005 he released CD-recording of “SAUER” organ Sverdlovsk State Philharmony (Bach, Bruhns, Bohm, Buxtehude), in 2012 Baginets released CD with music by J.S.Bach (Choral fantasien from Leipzig autograph).

He has recorded for TV and radio.Taras Baginets has made several tours throughout the whole Ukraine, Russia and also has tours in Germany, Sweden, Denmark, Czekhia, Austria, Moldova, Lithuania, Latvia and France.From 2011 is Art-director of annual
Bach-fest in Ekaterinburg, Russia.

Concerts » Taras Baginets (Venäjä)

Date
31.07.12
Day
Tuesday
Time
20:00

Taras Baginets (Ekaterinburg, Venäjä) opiskeli Kharkivin taiteiden instituutissa pianon ja urkujen soittoa professori Serhiy Yushkevichin johdolla. On täydentänyt opintojaan useilla Länsi-Euroopassa pidetyillä mestarikursseilla mm professori Heinrich Waltherin (Saksa), professori Mchael Raduleskun (Itävalta), professori Hans Fagiuksen (Ruotsi), professori Zsigmund Zsatmaryn (Saksa), professori Ludger Lohmannin (Saksa) johdolla.

Vuonna 2002 hän voitti Venäjän Volgogradissa pidetyn ensimmäisen kansainvälisen Oleg Yantchenko-urkukilpailun ja sai erityispalkinnon Pietarin Shostakovich Filharmonia-seuralta.

  • 2005: ensimmäinen palkinto Pietarin kansainvälisessä urkukilpailussa Venäjällä.
  • 2007: ensimmäinen palkinto Venäjän avoimessa urkukilpailussa Kazanissa.
  • 2005: toinen palkinto kansainvälisessä Mikael Tariverdiev-urkukilapilussa (Moskova-Hampuri-Kaliningrad)
  • 2008: toinen palkinto kansainvälisessä Alexander Gedicke-urkukilpailussa Moskovassa.
  • 2003: kolmas palkinto kansainvälisessä urkukilpailussa Hessenissä Saksassa

Taras Baginets toimi Kharkivin Filharmonisen seuran urkukonserttisalin solistina Khrakivissa Ukrainassa 1996-2002 sekä vuodesta 2002 lähtien Baginets on Sverdlovskin valtion filhamonisen seuran solisti (Ekaterinburg, Venäjä). Hän julkaisi ensimmäisen Ukrainan urkujen CD-levynsä vuonna 2000 Ukrainassa (RIEGER-KLOSS – urku, Kharkiv, J.S. Bachin urkuteokset). Vuonna 2005 hän julkaisi SAUER-urkuilla tehdyn CD_levyn Sverdlovskin valtion filharmonikkojen kanssa (Bach, Bruhns, Bohm, Buxtehude), 2012 julkaisi J.S.Bach-CD:n (Choral fanatasien, Leipzig).

Baginets on tehnyt konserttikiertueita  Ukrainassa, Venäjällä sekä myös Saksassa, Ruotsissa, Tansakassa, Tsekissä, Itävallassa. Moldovassa, Liettuassa, Latviassa ja Ranskassa.

Vuodesta 2011 lähtien on toiminut Bach-juhlien taiteellilsena johtajan Ekaterinburgissa Venäjällä.