Concerts » Ville Urponen

Date
23.06.15
Day
Tuesday
Time
20:00

VILLE URPONEN is one of the best known Finnish organists. He graduated from the soloist programme at Sibelius Academy with a diploma in both organ and piano. He studied organ with Professor Kari Jussila and piano first with Sävy Nordgren and then under Meri Louhos at Sibelius Academy. In the 1994-1995 academic year, Urponen took advanced organ studies at the Sweelinck Conservatorium under Professor Jacques van Oortmerssen. In addition, Urponen has taken several organ master classes. He received his Master of Music degree from the Sibelius Academy soloist department in 1996 and completed the Doctor of Music in the Academy’s Doctoral Programme in Arts in 2009.

Urponen has performed in a number of European countries as well as in Japan, South Korea and Russia. He has given performances at several major music festivals in Finland and abroad. Urponen has played as a soloist in a number of orchestras, and he is also a renowned accompanist who works regularly with prominent Finnish vocalists, instrumentalists and choirs. Urponen frequently performs on piano as both an accompanist and chamber musician in Finland and other countries.

In addition to his performances, Urponen has recorded a number of solo albums. The most recent one was released by Alba Records and features organ music from the Finnish Romantic period. In addition to solo recordings, he has contributed to several albums as an accompanist. Urponen regularly records for the Finnish Broadcasting Company (YLE), and he has performed on television and radio in several countries. Urponen performs actively contemporary music, having premiered over twenty new works and given Finnish premieres of a number of contemporary works.

In addition to his career as a performer, Urponen is a prolific researcher and writer. His book Intomielisen nuoruuden vääjäämätöntä voimaa.Suomalainen urkumusiikki toiseen maailmansotaan asti (“The Unrelenting Power of Exuberant Youth. Finnish Organ Music Until World War II”) was published in 2011. He has written articles for many different publications, been a guest on several talk programmes on YLE and edited a three-part series on Finnish organ music for radio.

Ville Urponen works as a part-time lecturer of organ music at Sibelius Academy. He is the artistic director of the Turku Organ Festival, and served from 2002-2009 as the chairman of Organum, the oldest organ music society in the Nordic countries.

Concerts » Ville Urponen

Date
23.06.15
Day
Tuesday
Time
20:00

VILLE URPONEN on tunnetuimpia suomalaisia urkutaiteilijoita. Opiskeltuaan Sibelius-Akatemian solistisella osastolla urkujen- ja pianonsoittoa opettajinaan Kari Jussila ja Meri Louhos, hän täydensi urkujensoiton opintojaan Amsterdamissa Jacques van Oortmerssenin johdolla. Urponen valmistui musiikin tohtoriksi 2009.

Ville Urponen on esiintynyt useissa Euroopan maissa, Japanissa, Etelä-Koreassa ja Venäjällä ja soittanut lukuisilla merkittävillä koti- ja ulkomaisilla musiikkifestivaaleilla. Hän on myös esiintynyt kotimaassa eri orkestereiden urku- ja cembalosolistina sekä ulkomailla Moskovan Kamariorkesterin solistina.

Johann Sebastian Bachin musiikki on aina ollut Urposelle läheistä ja kesällä 2012 hän esitti Helsingissä koko Bachin urkutuotannon. Viime vuosina Urponen on soittanut paljon suomalaista romantiikan ajan musiikkia, mutta hän on myös aktiivinen uuden musiikin esittäjä, joka on kantaesittänyt yli kolmekymmentä uutta teosta ja soittanut monia Suomen ensiesityksiä aikamme musiikista.

Urposelta on ilmestynyt kymmenkunta soololevyjä, joiden lisäksi hän esiintyy säestäjänä ja orkesterimuusikkona monilla levyillä. Hän tekee säännöllisesti nauhoituksia Yleisradiolle ja on esiintynyt eri maiden televisio- ja radiolähetyksissä. Urponen on myös toiminut kansainvälisten urkukilpailujen tuomaristossa.

Taiteellisen uransa ohella Ville Urponen toimii urkumusiikin lehtorina Sibelius-Akatemiassa. Hän on Turun Urkujuhlien taiteellinen johtaja. Vuosina 2003-2009 Urponen oli Pohjoismaiden vanhimman urkutaiteen seuran, Organum-seuran puheenjohtaja. Urposelle myönnettiin Organum-seuran kiertopalkinto vuonna 2015 hänen näkyvästä ja pitkäaikaisesta työstään urkutaiteen hyväksi.

www.villeurponen.com